Kůň bez jezdce je pořád koněm,ale jezdec bez koně je jen člověkem

Září 2009

Ariéžský kůň

8. září 2009 v 12:00 | Katchulka |  ♥Plemena koní+obrázky♥

Ariéžský kůň


Původ: Francie
Typ: pony
KVH: 132 - 148 cm
Barvy: černá


Historie
Toto plemeno je známo též pod názvem Mérenský kůň. Pochází z francouzských hor. Ariéžský kůň je velmi staré plemeno, pravděpodobně potomek původních divokých koní. Později bylo ovlivněno orientální krví arabských a berberských koní. Na začátku 20. století začal cílený chov původně zdivočelých koní a roku 1948 byla založena plemenná kniha.


Povaha
Tito koně jsou neuvěřitelně odolní, mrštní a v hornatém terénu se pohybují s naprostou jistotou. Povahu mají laskavou, vstřícnou, jsou vhodní jako rekreační koně i jako jezdečtí poníci pro děti.

Konstituce
Hlava je líbivá, uši malé, žíně jsou bohaté a zvlněné. Krk je krátký. Stavba těla je mohutná, hrudník hluboký, hřbet dlouhý a svalnatý, záď skloněná a ocas nízko nasazený. Končetiny jsou krátké, pevné, kopyta tvrdá a kvalitní, takže se nemusí kovat.
Srst je výhradně černá, v kohoutku mívají 132 - 148 cm.

Využití
Ariéžský kůň se využívá jako pracovní plemeno do míst, kam se nedostane traktor, jsou dobří soumaři a stéle oblíbenější jezdečtí koně pro děti i dospělé. Chody mají pohodlné a jen tak se neunaví.

Ardénský kůň

7. září 2009 v 10:48 | Katchulka |  ♥Plemena koní+obrázky♥

Ardenský kůň


Původ: Francie a Belgie
Typ: chladnokrevník
KVH: 148 - 160 cm
Barvy: tmavý hnědák, hnědý a červený bělouš, ryzák


Historie
Pochází z Ardenských hor na francouzsko-belgickém pomezí. Historie tohoto plemene sahá až do doby Římanů, první zmínky jsou z období galské války.
Starší ardenští koně byli poněkud lehčího formátu a proto se mimo tahu využívali i k jízdě. Používali se jako vytrvalí, odolní a energičtí jezdečtí koně například během francouzské revoluce nebo napoleonských válek. Za 1. světové války se osvědčili při tahání děl a těžkých zásobovacích vozů.
Ardenský kůň dnešního typu vznikl v 19. století křížením s buloňskými koňmi a percherony. Pro zušlechtění chovu se zapojili i angličtí plnokrevníci a arabští koně.


Povaha
Ardenští koně vynikají svou laskavou, živou povahou. Jsou klidní, snadno ovladatelní a učenliví. Díky jejich ochotě, pracovitosti a vytrvalosti je mohou řídit i děti.

Konstituce
Tělesná stavba odpovídá typu cob. Má silné, kompaktní tělo, dobře tvarovanou, krátkou hlavu, svalnatý, klenutý krk a mohutnou, kulatou záď, která se zdůrazňuje zkracováním nebo svazováním ohonu. Žíně i rousy jsou bohaté, mírně zvlněné. Nohy mají silné, dobře stavěné s velkými, tvrdými kopyty. Hrudník je hluboký, sklon lopatek umožňuje plynulý, energický pohyb.
Vyskytují se nejčastěji červení nebo hnědí bělouši, vzácněji tmaví hnědáci nebo ryzáci. Vraníci a bělouši jsou nežádoucí.
V kohoutku dosahují výšky 148 - 160 cm.

Využití
Původní lehčí kůň křížením s chladnokrevníky získal těžší tělesnou konstituci - stal se z něj všestranný, silný tažný kůň. Jeho vytrvalost ho předurčila na práci v náročných kopcovitých terénech. V současné době obliba ardenských koní klesá. V zemědělství se téměř nevyužívají a na pracujícího ardena můžete narazit snad už jen ve Skandinávii. Současní jezdci využívají tohoto koně při rekonstrukcích historických bitev. Ve Francii se chovají i jako masná zvířata.

ZDROJ=http://plemena-koni.cyberserver.cz/1-ardensky-kun

pro mě od Lucky9

6. září 2009 v 17:35 | Katchulka |  ♠moje diplomky♠
Děkujuu

Diplom pro Lucku9

6. září 2009 v 17:33 | Katchulka
Doufám,že se bude líbit =)

Arabský plnokrevník

5. září 2009 v 10:33 | Katchulka |  ♥Plemena koní+obrázky♥

Arabský plnokrevník


Původ: Blízký východ
Typ: plnokrevník
KVH: 150 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Nejstarší koňské plemeno vůbec, jehož původ neznáme. Pravděpodobně pochází z oblasti Saudské Arábie, Íránu, Iráku, Sýrie a Turecka, bez vlivu jiných plemen koní. Toto plemeno má také nejstarší rodokmen vůbec a to díky beduínům, kteří si tyto koně cení více než cokoliv jiného. Do Evropy se arabští koně dostali ve 12. století a sloužili k zušlechťování místních plemen. Původ tohoto plemene je opředen legendami. Nejznámější je asi tato: "Když bůh chtěl stvořit koně, řekl jižnímu větru: "Chci z tebe udělat živou bytost, zhmotni se!" A vítr se zhmotnil. Ihned se objevil archanděl Gabriel a přinesl plnou hrst prachu, kterou nabídl bohu a ten udělal hnědáka a ryzáka, a přitom řekl: "Tvé jméno je Kůň. Učinil jsem tě arabem a dal ti červenou barvu mravenců. Zavěsil jsem štěstí do kštice, která visí mezi očima, učinil tě pánem jiných živočichů. Lidé tě budou následovat, kamkoli půjdeš; budeš stejně dobrý k honbě jako k letu; bohatí budou jezdit na tvém hřbetě a štěstěna bude přicházet díky tobě." Pak vtiskl koni známku slávy a štěstí, malou bílou známku do středu jeho čela."


Povaha
Arabové jsou všestranní, vytrvalí a odolní koně. Mají ohnivou povahu, ale jsou ovladatelní a učenliví. Mají extrémně rozvinuté smysly, jako je zrak, sluch, čich a orientační smysl. Dobře snáší extrémní teploty a jsou nenároční na krmení. Ke svému pánu si vytváří vztah.


Konstituce

Arabští koně jsou líbiví, elegantní s unikátní stavbou těla. Mají jen 5 bederních a 16 ocasních obratlů, což se projevilo na krátké zádi a vysoko nasazeném ohonu. Hlava má štičí profil, oči jsou velké a bystré, uši jsou malé. Krk je svalnatý, elegantní, hrudník hluboký. Hřbet je rovný a pevný. Ohon je vysoko nesený. Končetiny jsou štíhlé, pevné, kopyta malá a kvalitní.
Kůže je velmi jemná a srst může být bílá, hnědá, ryzá, vzácně černá. V kohoutku měří asi 150 cm.

Využití
Arabové jsou proslulí svou vytrvalostí a odolností, což je předurčuje na vytrvalostní tratě. Jsou to všestranní jezdečtí koně, kteří zvládnou parkúr, drezúru, military i dostihy. U jezdců jsou oblíbení pro své pohodlné chody a prostornou akci. V chovu se využívá ke zlepšení ostatních plemen.

Foto od Slawik = www.slawik.com

ZDROJ=http://plemena-koni.cyberserver.cz/5-arabsky-plnokrevnik

Appaloosa

5. září 2009 v 10:24 | Katchulka |  ♥Plemena koní+obrázky♥

Appaloosa


Původ: USA
Typ: westernový kůň
KVH: 140 - 155 cm
Barvy: skvrnité


Historie
Appaloosy jsou potomky španělských koní. Plemeno vzniklo díky chovu Indiánů kmene Nez-Percé. Jako vůbec první indiánský kmen zahájili cílený chov již v 16. století. V 18. století měli stáda prvotřídních koní. V 19. století toto plemeno téměř vyhynulo. Teprve ve 30-tých letech 20. století skupina chovatelů tyto koně zachránila.
Dnes jsou appaloosy velmi populární jezdečtí a rekreační koně. Za to však musí zaplatit křížením s jinými plemeny a postupnou ztrátou původních vlastností.


Povaha
Appaloosy jsou přátelští a poslušní. Jsou energičtí a silní. Také jsou učenliví a velmi obratní v obtížném terénu. Díky svému původu mají dobrý orientační smysl, umí si najít vodu a bránit se před přirozenými nepřáteli.

Konstituce
Hlava je malá s rovným profilem, oko má dobře viditelnou duhovku. Krk je dlouhý, svalnatý a vysoko nasazený, hrudník hluboký. Hřbet je krátký, záď kulatá a výrazně osvalená. Žíně jsou jemné a kratší. Končetiny jsou svalnaté, kopyta pevná.
Srst je většinou ryzá, strakatá. Rozlišujeme několik vzorů: snowflake, leopard, frost, marble, spotted blanket. Kůže je v okolí tlamy a očí skvrnitá.
V kohoutku mívají 140 - 155 cm

Využití
Tito koně jsou využíváni především jako westernoví koně a pro práci s dobytkem, ve které vynikají pro svoji mrštnost a sílu. Používá se i v rekreačním ježdění díky svým pohodlným chodům. Je možné je vidět i při parkúru a drezúře. Jsou vhodní i jako vytrvalostní koně.


ZDROJ= http://plemena-koni.cyberserver.cz/7-appaloosa

Hry-,,prodám"

3. září 2009 v 21:19 | Katchulka |  ♥Hry o koních♥
Ahojky...Já bych ráda prodala Hry o koních které mám..
Prodám levně no prostě na ceně se dohodneme pokud budete mít o nějakou hru zájem napiště mi na email katerinacibulkova@seznam.cz =)nebo na mobil 605976286

HRY:
Starshine 1
Starshine 3
Starshine 4

Starstable-podzimní jezdci
Starstable-zimní jezdci
Starstable-jarní jezdci
Starstable-letní jezdci

Horsez-dědictví hřebčína

Svět koní já chci jezdit
Svět koní já chci skákat = Tyhle dvě hry si nejsem jistá jestli je ještě někde mám,ale když je budete chtít taky napiště já se po nich podívám) xD

Můj kamarád kůň

A to je asi vše =)


Ranch

2. září 2009 v 23:13 | Katchulka |  ♥Videjka o koních♥
Ahůjte...Takže udělala jsem video o tom Ranchi jak jsem na něm byla...Je to prezentance obrázků,ale je v tom i text a videa...Tak snad se vám bude líbit a pokud by jste chtěli můžete tam i jet stačí se domluvit s majitelkou...Kontakt na ní přidám později...
PS:Tenhle měsíc bude taky o plemenech pač jsem minulej měsíc toho moc nestihla a hned jak budu moct přidím jsem plemena...A chci říct,že kvůli škole blog nechci pozastavovat..A tak jsem se rozhodla stejně jako jiní lidé,že si články o víkendu přednastavím a v týdnu vám jsem budou přibývat..Tak pá mějte se hezky a ať vám koně,škola a popřípadě práce jde =)