Kůň bez jezdce je pořád koněm,ale jezdec bez koně je jen člověkem

Western

18. března 2008 v 18:51 | katy |  ♥sporty koní♥
Westernové ježdění dnes.......
Westernové ježdění ,které se praktikuje v dnešní době ,nemá s tehdejším účelovým ježděním už pranic společeného.Přesto jsou základní principy tohoto jezdeckého stylu platné dodnes.Záleží především na tom,aby jezdec při jízdě na koně působil co možná nejméně a aby ho neomezoval při rozvíjení jeho přirozeného elánu.
Při westernovém j. se rozlišují dva jezdecké styly: kalifornský ,který se trochu podobá anglickému stylu, a texaský ,který je pohodlnější při delší jízdě a který se osvědčil zejména ve velmi nerovném terénu
VÝSTROJ WEST. KONĚ
UZDĚNÍ: Jak uzdy,tak i kandáre jsou vybaveny tyčkami rozličných délek ,tzv ,,stromy".Ve druhém roce výcviku se kůn jezdí s bosalem,což je uzdění bez vodítka s pákovým účinkem.Jezdec dává koni vždy jen docela krátké pomůcky otěží a jinak jezdí s dlouhými otěžemi
SEDLO A SEDLOVÁ POKRÝVKA:
Westernové sedlo je hluboké,pohodlné a především těžké! Protože je ale tak veliké,rozdělí se jeho váha rovnoměrně po celém hřbetě koně .Sedlová pokrývka ,zvaná také ,,pad" ,je velmi tlustá (několik cm) a chrání koni zároven hřbet.
TŘMENY:
Dlouhé třmeny jsou drženy tzv ,,fenders" ( to jsou široké pruhy kůže ,sloužící jako třmenové řemeny) .Při texaském stylu se lýtka jezdce nedotýkají konského těla a jsou vystrčena dopředu .Dotknou se koně jedině tehdy ,když jezdec dá pomůcku stehny.Tím se liší od běžného jezdeckého stylu.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ SOUTĚŽE PRO WEST. JEZDCE
napíšu jen některé
PLEASURE: Při předvádění west. koně v základních chodech walk,jog a lope( krok,klus a cval) se posuzuje uvolněnost,rovnováha,korektní držení těla a disciplína
TRAIL: Zkouška obratnosti s překážkami ,které se mohou vyskytovat v terénu (brána, most, houpačka, tyče do L, plachty apod)
REINING: West. drezura s plynulými přechody v cvalu ( lead changes) , rychlými ,,piruetami" ( spins) , parádami ze cvalu do zastavení ( sliding stops) ,obraty kolem zádě ( rollbacks) a couváním ( back up)
BARREL RACE: Jízda na čas kolem tří barelů,sestavených do trojúhelníkového tvaru
POLE BENDING: Slalom na čas kolem tyčí ,postavených v přímé linii za sebou
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jezdíš na koni?

jasně,že jo,je to krása 70.5% (110)
ano 2.6% (4)
ne,ale chtěl(a) bych 20.5% (32)
ne 2.6% (4)
ne a ani nechci 3.8% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama